Kategorie

Aktualności

„ A to Polska właśnie. Opowieści autorskie"

 

„ A to Polska właśnie. Opowieści autorskie „- tak zatytułowali swoje spotkanie Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którzy gościli w Bibliotece Publicznej. Tematyka spotkania wpisała się w obchody 100- lecia odzyskania niepodległości.

       Spotkanie stanowiło podsumowaniem działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych oraz akcji czytelniczej „Zaczytana Kalwaria 2018. Edycja III”. Tematyka spotkania wpisała się w obchody100- lecia odzyskania niepodległości.


      Autorzy popularnych książek o Krakowie, jego historii i mieszkańcach. Mieczysław Czuma jest inicjatorem powstania „krakauerologii”, tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata. Leszek Mazan poza Krakowem sentymentem darzy także czeską Pragę. Według Czumy, Mazan jest  „szwejkologiem”, ponieważ znany jest z zamiłowania do Szwejka, o którym pisał Jaroslav Hašek. W swoich zabawnych opowieściach nawiązali do specyficznego humoru Szwejka, często cytując słowa bohatera.

      M. Czuma i L. Mazan znani z zamiłowania do anegdot oraz ogromnego poczucia humoru już po paru minutach spotkania wprowadzili wszystkich w pogodny nastrój, opowiadając anegdoty ze swojego życia zawodowego m. in. o papużkach journalistkach i obwarzankach.


Konwencja spotkania opierała się na dialogu między redaktorami. Tematyką nawiązali do wspólnie napisanych książek. W sposób humorystyczny opowiadali o Żydzie z Kronik, o polskich motywach w sztukach m.in. „Skrzypek na dachu ”, w powieściach „Ania z Zielonego Wzgórza”, „ 2000 mil podwodnej żeglugi”.

Nawiązali do określenia „centuś” krakowski, galicyjskiej skłonności do tytułowania oraz częstego świętowania rocznic i jubileuszy. Szczególną uwagę w swoich opowieściach poświęcili osobie Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa I, którego darzą wielką sympatią.

Niezwykły talent gawędziarski , duetu Czuma-Mazan sprawił, że publiczność żywo reagowała na opowiadane anegdoty, a czas spotkania upłynął bardzo szybko.


Jolanta Paluchowska- PępekGaleria


Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub