Kategorie

Aktualności

Narodowe Czytanie „Wesela” w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięła udział w Narodowym Czytaniu. W sobotnie przedpołudnie, 2 września 2017, Goście Biblioteki czytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

       Miejscem akcji  dramatu Wyspiańskiego  są podkrakowskie Bronowice. To właśnie tu, w listopadzie 1900 roku, odbyło się wesele, na  którym gościem  był Stanisław Wyspiański - młodopolski poeta, dramaturg i malarz. Spotkanie z okazji ślubu poety Lucjana Rydla z wiejską dziewczyną, Jadwigą Mikołajczykówną,  zgromadziło przedstawicieli dwu światów  - inteligencję  z Krakowa, reprezentowaną przez  rodzinę i przyjaciół Pana Młodego oraz chłopów, krewnych i sąsiadów Panny  Młodej. Wesele stało  się pretekstem do jednej z najbardziej znaczących wypowiedzi literackich na temat  społeczeństwa polskiego, a  rozświetlona weselna chata  staje się symbolem ówczesnej Polski. Wyspiański poddaje próbie gotowość Polaków do narodowego  zrywu, na który czeka zniewolona od ponad 100 lat Ojczyzna. W trzech aktach dramatu twórca dokonał rewizji narodowych mitów i wiary we wspólny czyn chłopów i inteligencji w imię walki o niepodległość. Gorzki obraz niemożności porozumienia społeczeństwa zilustrował symbolicznym chocholim tańcem w finale dramatu.

       „Wesele” przyniosło Wyspiańskiemu nieprzemijająca sławę i zaszczytne miano Czwartego Wieszcza.

       

  Narodowe Czytanie dramatu  przypada na szczególny moment – w listopadzie mija 110 lat od śmierci autora , a w 2019 przypada 150 rocznica jego urodzin. Wizja polskości prezentowana przez Wyspiańskiego ma ponadczasową wartość i stanowić będzie wprowadzenie do obchodów 100 -  lecia odzyskania niepodległości przez  Polskę. To znakomita okazja, aby  przypomnieć dorobek tego wybitnego przedstawiciela Młodej Polski i jednego z największych  polskich twórców.

 

      Nasze zaproszenie na Narodowe Czytanie przyjęli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy miasta i gminy – w sumie 18 osób.

 

Akt I „Wesela” czytali:

p. Augustyn Ormanty – Dziennikarz

p. Andrzej Pawlus – Czepiec

p. Zuzanna Bednarz-Paduch – Radczyni

p. Anna Kucharczyk – Klimina

p. Elżbieta Login – Ksiądz

p. Julia Moskwa – Panna Młoda

p. Tomasz Dziedzic – Pan Młody

p. Mieczysław Login – Poeta

p.  Krystyna Maluty – Żyd

p.  Danuta Tatar – Rachel

p. Marcin Wolak – Gospodarz

p.Stanisław Babiński – Ojciec

p. Iwona Niedźwiedź – Dziad

 

oraz uczniowie  kalwaryjskich szkół:

Michalina  Porzycka – Maryna

Natalia Tyrpa – Zosia

Natalia Petek – Haneczka

Paweł Petek – Kasper

Wiktor Porzycki – Jasiek

 

        Spotkanie wzbogacone zostało  materiałami multimedialnymi . W lokalu Biblioteki można także obejrzeć Wystawę „Wokół Wesela i rodziny Wyspiańskich”. Warto nadmienić, że w kalwaryjskiej Bibliotece, która nosi imię Stanisława Wyspiańskiego, kilkakrotnie gościła Pani Leokadia Wyspiańska, synowa artysty oraz wnuczka, Dorota Wyspiańska-Zapędowska.

 

      Składamy serdeczne  podziękowania  Gościom Biblioteki, dzięki którym  mieliśmy okazję raz jeszcze usłyszeć  tekst dramatu i zanurzyć się w  atmosferę bronowickiego wesela sprzed ponad 100 lat.

 

       Czujemy się w miłym obowiązku złożyć podziękowanie Panu  dr hab. Augustynowi Ormantemu , Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, za objęcie lokalnym Honorowym Patronatem naszego spotkania i osobisty udział w Narodowym Czytaniu.

 

Bogusława Moskała

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 
Galeria


Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub