Kategorie

Aktualności

Narodowe Czytanie 2017

 

W sobotę, 2 września 2017r. o godz. 10.00 zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej na wspólną lekturę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach Akcji Narodowe Czytanie.

          Po raz kolejny będzie okazja do przypomnienia wybitnego dzieła polskiej literatury. W 2012 roku  projekt, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Prezydent RP, rozpoczął Pan Tadeusz. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, Lalkę oraz Quo vadis. W tym roku, głosami internautów, na lekturę Narodowego Czytania wybrany został dramat Stanisława Wyspiańskiego.

          Wesele, najsłynniejszy utwór Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety Lucjana Rydla, przyjaciela Wyspiańskiego, z wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele w podkrakowskich Bronowicach w listopadzie 1900 roku stało się inspiracją do napisania wielkiego dramatu narodowego poruszającego problem niepodległości Polski.

          Utwór, którego prapremiera odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, postawił Stanisława Wyspiańskiego w gronie najwybitniejszych twórców polskiej literatury. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się  ponad 120 wydań Wesela.

           Wszystkich zainteresowanych udziałem w  Akcji zapraszamy w sobotnie przedpołudnie do lokalu Biblioteki. Pierwszy akt dramatu czytać będą zaproszeni Goście. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz książki mogą uzyskać okolicznościowa pieczątkę, przygotowaną na te okazje przez Kancelarię Prezydenta RP.

Na spotkaniu mile widziany jest akcent młodopolski - w stroju lub rekwizycie.

      

 

  Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator, twórca nowoczesnego teatru polskiego.  Genialny artysta tworzący w epoce Młodej Polski, zwany Czwartym Wieszczem Polskim. Uprawiał różne dziedziny sztuki: malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Od 2008 roku Stanisław Wyspiański jest Patronem Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

   Bogusława Moskała

  Dyrektor Biblioteki Publicznej

  w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 

 


Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub