Kategorie

Aktualności

IBUK Libra po raz trzeci w Bibliotece w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

Zapraszamy!

       Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej przystąpiła po raz trzeci do konsorcjum Małopolskich Bibliotek Publicznych i otrzymała dostęp do 2120 tytułów, dostępnych bezpłatnie w czytelni internetowej IBUK Libra od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2017. Serwis IBUK Libra umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw.

I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Wszystkie kody PIN aktywne do grudnia 2016 zostały przedłużone na kolejny rok i czytelnicy, którzy taki PIN otrzymali nie muszą pobierać nowych kodów PIN!!!

 

Co zrobić, by korzystać z czytelni internetowej IBUK Libra?

       Wystarczy odwiedzić Bibliotekę Publiczną w Kalwarii Zebrzydowskiej i poprosić o kod PIN.  Wchodzimy na stronę internetową http://libra.ibuk.pl/ .

Na tej stronie dokonujemy rejestracji, podając adres e-mail i hasło. Kolejnym krokiem jest wpisanie kodu PIN w miejscu +DODAJ KOD PIN. Po wpisaniu kodu PIN pojawi się napis MAŁOPOLSKIE BIBLIOTEKI PUBLICZNE i w nawiasie liczba dostępnych tytułów. Ta informacja oznacza, że od tej pory Czytelnik może korzystać na domowym komputerze, laptopie, czy smartfonie z bogatych zasobów czytelni internetowej IBUK Libra.

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej dysponuje 499 kodami PIN do czytelni internetowej IBUK Libra, zatem Nas odwiedzić i zaopatrzyć się w taki dostęp do elektronicznej lektury.

     IBUK Libra to nowoczesny sposób zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów myślowych. Każdy Użytkownik IBUK Libra może również, do czego gorąco zachęcamy, skorzystać z zaawansowanych  funkcji pracy z książką. Jak to zrobić? Nic prostszego. Klikamy na „+DODAJ DO PÓŁKI my IBUK” i tworzymy swoje osobiste konto myIBUK. W ten sposób możemy na wirtualnej półce gromadzić książki, jak również pracować z tekstem, podkreślać wybrane fragmenty wirtualnym zakreślaczem. Możemy bardzo sprawnie wyszukać interesujące Nas zagadnienie w tekście, bazując na „keywords”, czyli słowach kluczach. Możemy również wygenerować bibliografię, jak również korzystać ze słownika i encyklopedii. Wybraną stronę publikacji możemy zaznaczyć wirtualną zakładką. Jeśli czcionka wydaje Nam się za mała, możemy ją dostosować do wymiarów optymalnych i przyjaznych Czytelnikowi.

            By korzystać z konta myIBUK, wymagana jest przeglądarka: Google Chrome, Internet Explorer v.10 lub Mozilla Firefox.

            Zachęcamy do korzystania z tych zasobów również młodzież szkolną i studentów. Przygotowanie pracy zaliczeniowej z IBUK Libra jest naprawdę dużo prostsze.

Poniżej linki do filmików instruktażowych, wśród nich filmik dotyczący rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra:

 

https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY

 

https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

 

https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI

 

Więcej informacji o tym, jak korzystać z serwisu znajduje się w działach Pomoc oraz FAQ (prawy dolny róg na stronie libra.ibuk.pl).

            Dzięki IBUK Libra możemy również sprawdzić znaczenie trudnych słów. Wystarczy kliknąć w wybrane słowo tekstu książki znajdującej się na myIBUK i kliknąć w „BAZA WIEDZY”. Tutaj mamy możliwość zasięgnięcia informacji za pośrednictwem encyklopedii lub słownika języka polskiego. To bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem korzystając z IBUK Libra mamy zawsze słownik i encyklopedię w zasięgu…informacji.

            Możliwe jest również „tagowanie” tekstu. Dzięki temu możemy przygotować swoistą kwerendę opracowań, co ułatwi Nam przygotowanie prezentacji lub pracy zaliczeniowej.

            Pomocne w opracowaniu wykazu źródeł będą opisy bibliograficzne w kilku formatach.

            Korzystanie z IBUK Libra jest bardzo intuicyjne i pozwala na zdobywanie wiedzy w oparciu o nowoczesne narzędzia, jakim jest ta platforma edukacyjna.

            Kiedy przy określonej publikacji pojawi się ikonka muzeum, oznacza to, że obecnie nie jest dostępna pełna wersja książki. Można jednak zgłosić chęć zakupu. Jeśli wielu Czytelników będzie zainteresowanych korzystaniem z danej pozycji książkowej, wówczas Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej rozważy możliwość zakupu.

            Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy od poradników, poprzez lektury, opracowania, słowniki, na literaturze pięknej kończąc. Skutecznie operując na słowach – kluczach bardzo sprawnie możemy poruszać się w świecie informacji. Korzystając z zaawansowanych opcji filtrów w wyszukiwarce, możemy odnaleźć wydawnictwa najnowsze lub wyszukiwać opracowania z konkretnego wydawnictwa.

            Co również ważne, z zasobów IBUK Libra można korzystać bezpłatnie w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, w godzinach otwarcia placówki.

            Zachęcamy gorąco wszystkich Czytelników, którzy jeszcze nie korzystali z tej nowoczesnej formy dostępu do lektury, by „zaopatrzyli się” w bezpłatny kod PIN w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 Zapraszamy.

         Marcin Wcisło

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub