Kategorie

Aktualności

Spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim

 

O losach Polaków w Kazachstanie opowiada Anatol Diaczyński

            W środę, 13 listopada, w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim- pisarzem, repatriantem z Kazachstanu.

Ciekawej lekcji historii wysłuchali uczniowie z gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej i Brodach oraz mieszkańcy, którzy przybyli na godz. 1600. Opowieść o losach Polaków mieszkających w Kazachstanie dopełniła prezentacja multimedialna oraz pokaz zdjęć przygotowany przez P. Piotra Hlebowicza.

            Anatol Diaczyński urodził się we wsi Zielony Gaj (północny Kazachstan), w rodzinie polskich zesłańców. Jego dziadkowie zostali wywiezieni przez Sowietów spod Żytomierza w roku 1936. Rodzina Diaczyńskich zamieszkała we wsi zbudowanej w szczerym stepie.Royal Oak Offshore Grand Prix Replica Zesłańcy musieli nauczyć się żyć w ekstremalnych warunkach, w surowym kontynentalnym klimacie- mrozy zimą sięgały – 50 o C, latem upał przekraczał 400C. Po półtora roku dziadek został rozstrzelany przez  NKWD, pozostawiając żonę z czworgiem dzieci. Jego ojciec miał wówczas 10 lat…

Anatol początkowo pracował w miejscowym kołchozie, a po przeprowadzce do miasta podejmował różne zajęcia, jednocześnie studiując. W 1991 roku ukończył Literacki Instytut im. M. Gorkiego w Moskwie. Pierwsze prace publikował w radzieckich gazetach, w 1994 ukazała się jego powieść „ Myśmy do stepów unieśli ojczyznę”. Potem ukazały się kolejne pozycje: „ To my jesteśmy, Polsko”, „Legendy stepowe”, „ Po kraju, którego nie ma”, „Nadchodzi wieczór, więc pożartujemy” oraz najnowsza powieść z 2012 r. „ Tętent koni przez wieki”, za którą autor otrzymał  statuetkę Gałązka Sosny- nagrodę miasta Stalowa Wola w dziedzinie kultury.

       W swych książkach Anatol Diaczyński opisuje tragiczną historię swojej rodziny i tysięcy Polaków wywiezionych w latach 30-tych XX stulecia w dzikie stepy. Pisze o ich dążeniach do utrzymania polskości i wiary katolickiej, a po odzyskaniu niepodległości przez Kazachstan o ich pragnieniu powrotu do Ojczyzny. Jest pierwszym z kazachskich Polaków,Rolex Day Date Presidential Replica którzy poruszają te trudne i często bolesne tematy.

       Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich i laureatem nagrody Złote Pióro. Został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony działacz kultury oraz Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

     Spotkanie z Anatolem Diaczyńskim dało okazję do zapoznania się z jego twórczością Tag Heuer Mercedes Benz SLR Watch font-size: 16px;">i przybliżyło realia, w jakich żyją Polacy w Kazachstanie.GaleriaGodziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę

Klub