Kategorie

dkk

 

Dyskusyjne Kluby książki  formą promocji czytelnictwa


       
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach

Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy. U podstaw działalności DKK leży przekonanie, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze

Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni program, realizowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne w całej Polsce przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki. Program funkcjonuje od 2007 roku.

Więcej informacji o programie i jego dotychczasowych osiągnięciach można znaleźć na stronie Instytutu Książki: http://www.instytutksiazki.pl/p,dkk.html

 

W Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej od stycznia 2016 roku działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki.


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: spotkania odbywają się co dwa miesiące, w każdy trzeci wtorek miesiąca: w lutym, kwietniu, czerwcu, wrześniu,  i grudniu o godz. 1600


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-6 lat wraz z rodzicami. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w soboty o godz. 1115.

________________________________________________________________________________________________

DKK w roku 2017

STYCZEŃ

28.0.1- DKK dla dzieci. Głośne czytanie książki A. Lobela : Żabek i Ropuch. Przyjaźń.  

     Książka Arnolda Lobela, klasyka amerykańskiej literatury dla dzieci, zawiera pięć opowieści o przygodach dwójki najlepszych przyjaciół, Żabka i Ropucha. Każda z nich ujmuje prostotą. Wszystkie uczą empatii wobec innych.
Książka została uhonorowana Medalem Randolpha Caldecotta, magazyn "School Library Journal" uznał ją za jedną ze 100 najlepszych książek ilustrowanych wszechczasów.

Druga część spotkania była poświęcona zajęciom manualnym.

 

LUTY

18.01.-DKK dla dzieci. Kolejne spotkanie przebiegało pod znakiem " Skarpetek". Uczetnicy klubu wysłuchali  opowiadania z książki B. Brandle " Flusi, skarpetkowy potwór". Bogato ilustrowana, zabawna opowieść o małym, kosmatym potworku, bardzo podobała się dzieciom i skłoniła do ciekawej dyskusji.  Uzupełnieniem tematu książki były zajęcia manualno- plastyczne: wykonywanie bałwanków ze skapetek.

 

21.02.- DKK dla dorosłych. Dyskutowaliśmy o autobiograficznej opowieści M. Nurowskiej " Księżyc nad Zakopanem". Nurowska wraca do domów swojego życia od Leśniczówki w Przykopce poprzez kolejne tymczasowe przystanie, aż do wymarzonego siedliska w polskich Tatrach. Wspomina wizyty w ukochanych miejscach oraz nieżyjących przyjaciół, a także osoby, które stały się pierwowzorami bohatrek jej powieści.

MARZEC

 11.03.- DKK dla dzieci. Kolejne spotkanie  było poświęcone książce Jolanty Reisch- Klose pt. „Przygody Amelki Kropelki”.

     Malutka kropelka deszczu o imieniu Amelka mieszkała w chmurce razem z całą swoją deszczową rodzinką - kilkoma milionami siostrzyczek, braciszków, kuzynów, cioć i wujków. Chmurka, w której mieszkała Amelka, nie była duża. Płynąc po niebie, spotykała inne chmury, wielkie pierzaste i małe puchate. Czasami Amelka odwiedzała swoje koleżanki mieszkające w sąsiednich chmurkach. Ale zawsze bardzo uważała, żeby na czas wrócić do domku, bo psotny wietrzyk lubił rozganiać chmurki po niebie i trzeba było zdążyć, zanim odpłynęły zbyt daleko. Amelka zawsze lubiła słuchać opowieści. A o czym opowiadały sobie kropelki deszczu w pierzastej chmurce? Ano o tym, jak to było na ziemi. Bo przecież każda kropelka deszczu spadła kiedyś na ziemię, wędrowała po niej, a potem znowu wracała do swojej chmurki. Amelka nie mogła się doczekać, kiedy w końcu przyjdzie ten upragniony dzień.

 

Dzieci były bardzo ciekawe, jakie przygody przeżyje kropelka na ziemi? Wspólnie dyskutowaliśmy o tym jak powstaje deszcz i jak dzieci wyobrażają sobie przygody kropelek na ziemi i ich powrót do ”domu”, czyli do chmurek.

Druga część spotkania upłynęła na wspólnej zabawie i grach zespołowych

 

______________________________________________________________________________________

 

I rok działalności DKK w Kalwaryjskiej Bibliotece


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych


Spotkania

            16.02.2016 – odbyło się inauguracyjne spotkanie DKK dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji była powieść współczesnego polskiego prozaika i teatrologa Jacka Melchiora „Regina postanawia odejść”. Akcja powieści przeniosła nas w świat powojennej Polski, na której tle ukazane zostały losy tytułowej Reginy , Polki która podczas wycieczki do Wiednia podejmuje decyzję o pozostaniu w mieście na stałe.

 

            19.04.2016 - Dyskusja koncentrowała się wokół literatury, współczesnych autorów, wydawców oraz Klubów Dyskusyjnych. Wszystko to za sprawą powieści Izabeli Sowy „Części intymne”, książki odważnej, szczerej, prawdziwej, obnażającej mechanizmy rządzące światem literatury, pisarzy i twórców w ogóle.

 

            21.06.2016 – Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie DKK poświęcone było powieści południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzee „ Powolny człowiek”. Powieść  niezwykle poruszająca, ukazująca przemianę człowieka w obliczu kalectwa. Przenikliwym studium człowieka oraz siły miłości.


               18.10.2016 r.- odbyło się jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy ostatnią powieść  Stefana  Zweiga Dziewczyna z poczty”. Książka spotkała się z uznaniem wszystkich  Klubowiczek i jest godna polecenia. „Dziewczyna z poczty” uznawana za autobiograficzną powieść  Zwiega,  zachwyca interesującymi portretami postaci, wartką nieprzewidywalną fabułą. Jest to powieść niedokończona, a więc ile osób tyle zakończeń.

 

                13.12.2016 r.- przedświąteczne spotkanie DKK dla dorosłych poświęcone było debiutanckiej powieści Sylwii Siedleckiej „Fosa” .Powieści brutalnej, okrutnej chociaż  momentami zabawnej. Powieści o przyjaźni, piętnie i o pomocy mylonej  często z dobrem. Powieść ta wzbudziła wśród Czytelniczek mieszane uczucia. Warto jednak przeczytać „Fosę” i wyrobić sobie własne zdanie.

Zapraszam wszystkich chętnych , w każdym momencie można dołączyć do Nas. Przyjdź, wypożycz książkę i weź udział w następnym spotkaniu klubu DKK.           

 

Koordynator DKK W BP w Kalwarii  Zebrzydowskiej

kustosz Jolanta Paluchowska-Pępek

 

______________________________________________________________________

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci


Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieciw roku 2016

 

            W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w 2016 roku odbyło się 8 spotkań z dziećmi.  Grupa uczestnicząca w spotkaniach liczy średnio 8 osób.

  • 16 stycznia 2016r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Było poświęcone książce A. Safarzyńskiej „ Duchy Bałaganiuchy”. „Duchy Bałaganiuchy” to opowiadanie o chłopcu, który z niewiadomych powodów przestał spać w swoim dotąd kochanym łóżeczku. „Śledztwo”  mamy pozwala odkryć przyczynę ucieczek syna do sypialni rodziców. Jest to lęk przed straszydłami. A wystarczyło tylko zrobić porządek w zabawkach, poukładać na swoje miejsce ubranka, by tajemnicze cienie czyli Duchy Bałaganiuchy zniknęły z pokoju. Druga część spotkania poświęcona była zajęciom plastycznym.
  • 27 lutego 2016r. Tym razem gościliśmy Pana Jarosława Binkowskiego, poetę piszącego wiersze zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Pan Jarosław zabrał dzieci w podróż po krainie zwierząt, czytając jeden ze swoich wierszy dla dzieci „ Księga Żuka”.  Dzieci chętnie odpowiadały na pytania  gościa oraz dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. W drugiej części spotkania dzieci wykonały papierowego misia techniką origami.
  • 19 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci.Tym razem wspólnie z rodzicami poczytaliśmy o  pewnym chłopcu, który miał ogromną wyobraźnię i czasami tworzył zmyślone historie o nieistniejących osobach i sytuacjach, m.in. o zmarłym tacie. A przecież nikt nie lubi kłamczuchów. Na szczęście zrozumiał, że wyobraźni warto jest używać także w innych celach. A gdy jego klasa wystawiła świetny spektakl, wszyscy dowiedzieli się, że zawsze warto próbować, bo każdy jest ważny. O tym można przeczytać w książce Elizy Piotrowskiej pt. Zmyślacz. Druga część spotkania był okazją do wspólnej zabawy przy muzyce.
  • 16 kwiecień 2016r. - Kolejne spotkanie DKK dla dzieci upłynęło pod znakiem owoców i warzyw. Dzieci najpierw wysłuchały bajki o witaminkach a następnie przy pomocy zmysłu węchu i dotyku rozpoznawały najpopularniejsze owoce. Świetną zabawa okazało się wspólne lepienie warzyw i owoców z modeliny i plasteliny.
  • 18 czerwiec 2016r. -Spotkanie poświęcone było tematyce zwierząt. Bajka o kotku ze schroniska była okazją do rozmowy z dziećmi o opiece nad zwierzętami. W ramach zajęć tematycznych dzieci wykonały ilustrację kotka za pomocą wyklejanki.
  • 1 października 2016r.- Podczas pierwszego powakacyjnego spotkania DKK dla dzieci czytaliśmy książkę J. Bednarek pt. „ Niesamowite przygody 10 skarpetek. Co dzieje się ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami? „Bajka o dziesięciu skarpetkach" odpowiada na to pytanie w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarowując inną przygodę. Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem. Druga część spotkania upłynęła na wspólnej grze w Twistera.
  • 12 listopad 2016r. – Kolejne spotkanie DKK dla dzieci było poświęcone książce pt. „ Wypożyczalnia Babć” M. Marjańskiej- Czernik. Każde dziecko potrzebuje babci – małe, większe i zupełnie duże. Nawet takie, które już wstydzi się do tego przyznać. Babcia to ktoś wyjątkowy i absolutnie niezbędny, nie tylko dlatego, że najsmaczniej gotuje i najlepiej opowiada bajki. Dobrze ją mieć, bo jest kochająca, cierpliwa, wyrozumiała i zawsze ma czas. Ale co wtedy, gdy ktoś nie ma babci? Czy jest skazany na długie, samotne popołudnia w oczekiwaniu na powrót rodziców z pracy? Niekoniecznie! Babcię – i to najprawdziwszą w świecie – może sobie wypożyczyć w specjalnej wypożyczalni, tak jak to zrobili trzej mali bohaterowie opowieści. To książka o ogromnej potrzebie ciepła, miłości, akceptacji i uwag. Po wspólnej lekturze książki dzieci wraz z rodzicami bawili się chustą animacyjną Klanza.
  • 3 grudzień 2016r.- Spotkanie poświęcone było książce skandynawskiej pisarki Elsy Beskow pt.
    „ Zimowa wyprawa Ollego”.  Bohater książki Olle dostał od ojca nowe narty i nie może się doczekać, kiedy będzie mógł je wypróbować. A zimy jak nie ma, tak nie ma. Nareszcie przed Bożym Narodzeniem zaczyna sypać śnieg. Olle zakłada narty i wyrusza do lasu. Wokół jest tak pięknie, że Olle nie może się nadziwić. Kiedy nagle staje przed nim starzec przyodziany od stóp do głów w oślepiającą biel, Olle nie ma wątpliwości, że trafił do zaczarowanego lasu… W drugiej części spotkania dzieci wyklejały choinkę strużynami z kredek.

 

Koordynator DKK W BP w Kalwarii  Zebrzydowskiej

Anna Bogunia


Galeria

DKK
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 

DKK dla dorosłych
DKK dla dorosłych 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 
DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

DKK dla dzieci
DKK dla dzieci 

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę