Kategorie

Filia Stanisław Dolny

     Filia biblioteki w Stanisławiu Dolnym  działa od 1977 roku. Zajmuje pomieszczenie w budynku OSP. Księgozbiór biblioteki liczy 5784 woluminów. Filia oferuje kanon literatury pięknej, duży wybór literatury dla dzieci, lektury szkolne, literaturę popularno- naukową z różnych dziedzin wiedzy.

      Filia czynna jest dwa razy w tygodniu:

Poniedziałek  8.00-14.30
Środa               8.00-14.30      Biblioteka aktywnie współpracuje z Zespołem Szkół nr 8 w Stanisławiu Dolnym, organizując imprezy dla uczniów, tj. konkursy, głośne czytanie, lekcje biblioteczne. Od roku 2009 filia organizuje w czasie wakacji zajęcia dla najmłodszych.

 

Filię prowadzi mgr Małgorzata Kasprzyk- kustosz

______________________________________________________________________________________________

Spotkania z historią w Stanisławiu Dolnym

          W ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski od września do grudnia 2016 r. w Filii Biblioteki w Stanisławiu Dolnym odbył się cykl spotkań o tematyce historycznej, w którym wzięły udział dzieci z trzeciej klasy Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawczyni pani Marty Opyrchał. Zajęcia były poświęcone wybranym władcom dynastii piastowskiej.

       Pierwsze wrześniowe spotkanie rozpoczęło się od przeczytania dzieciom Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Zadaniem uczestników zajęć było między innymi opowiedzenie treści legendy, zaznaczenie na mapie pierwszej i obecnej stolicy Polski i rozwiązanie „piastowskiej” wykreślanki.

       Temat kolejnych zajęć, które miały miejsce 26 października, brzmiał: Powstanie państwa polskiego – założyciele i pierwsi władcy. Chrzest Polski. Dzieci poznały sylwetki pierwszych historycznych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego, wysłuchały fragmentu książki Historia Polski dla Piotrka mówiącego o chrzcie Polski, a następnie rozwiązały „historyczną krzyżówkę” i wykonały królewskie korony z papieru.  Zajęcia zakończyło wykonanie zdjęcia trzecioklasistów w piastowskich koronach.

     Bohaterem następnej prezentacji, która odbyła się 23 listopada, był król Władysław Łokietek. Podczas tych zajęć uczniowie układali puzzle z wizerunkiem łokietka, wysłuchali audycji Mały może dużo z serii Historia dla dzieci i wykonali ilustracje do legendy o Łokietku w grotach Ojcowa. Zajęcia zwieńczyła wystawa prac trzecioklasistów.

      Ostatnie zajęcia z cyklu piastowskiego, które odbyły się 19 grudnia, poświęcone były osobie świętej Jadwigi – królowej Polski. Tym razem dzieci wysłuchały audiobooka Święta Jadwiga, a następnie relacjonowały zdarzenia przedstawione w opowieści. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały też piękne ilustracje zamieszczone w książce bpa Władysława Bandurskiego Jadwiga Święta królowa na polskim tronie, wydanej ponad sto lat temu - w 1910 roku. Na zakończenie zajęć uczniowie podpisali i pokolorowali ilustracje związane z życiem świętej Jadwigi.

      Cykl „piastowskich” zajęć pozwolił przybliżyć dzieciom ważne postaci polskiej historii i rozbudził ich zainteresowanie dawnymi dziejami naszej ojczyzny.

 

Małgorzata Kasprzyk

________________________________________________________________

       Od stycznia 2016 r. w Filii Biblioteki w Stanisławiu Dolnym  odbywają się systematycznie, co miesiąc, lekcje biblioteczne przeznaczone dla uczniów najmłodszych klas  miejscowego Zespołu Szkół nr 8. W ramach tego przedsięwzięcia zarówno pierwszoklasiści, jak i  uczniowie klasy drugiej wysłuchali bajkę o przyjaźni. Po tym miała miejsce dyskusja na temat relacji człowieka z innymi ludźmi, zwierzętami oraz o miłości do książek.

         Z kolei ramach obchodów 230. rocznicy urodzin Wilhelma Grimma sporządzono w pomieszczeniu bibliotecznym okolicznościową wystawkę promującą twórczość obu  braci – pisarzy  oraz przeprowadzono lekcję  z uczniami kl. III, na której odczytana została baśń o Śnieżce. Następnie ogłoszono konkurs plastyczny zatytułowany „Obrazki z życia królewny Śnieżki”, na który wpłynęły 24 ilustracje. Jury pod przewodnictwem dyrektora Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej mgr Bogusławy Moskały oceniło zebrane  prace. Przyznano trzy nagrody książkowe za najlepsze rysunki:

 I miejsce     Oliwia Rajda

II miejsce    Daniel Wędzicha

III miejsce    Daria Młynarska

Wszystkie prace będą wystawione w Filii Biblioteki w Stanisławiu Dolnym.

Ostatnim wydarzeniem była lekcja biblioteczna przeprowadzona z uczniami kl. IV w ramach XIII Tygodnia Bibliotek. Przypomniano na niej ogólne zasady korzystania z Biblioteki oraz zachęcono do korzystania z księgozbioru.

W sumie od stycznia do połowy maja z lekcji bibliotecznych i innych form oddziaływania dydaktycznego skorzystało 107 uczniów miejscowej szkoły podstawowej.

 

 


 

         Filia Biblioteki Publicznej w Stanisławiu Dolnym realizuje przedsięwzięcia macierzystej placówki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Włączyła się więc w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” oraz uczestniczyła  w Tygodniu Głośnego Czytania. W  ramach tego ostatniego  projektu została zaproszona 30.05. 2016 r. do Biblioteki p. Janina Moskwa – emerytowana nauczycielka języka niemieckiego, która zapoznała uczniów kl. III miejscowej Szkoły Podstawowej z dziejami Mikołajka i jego kolegów czytając fragmenty książki Sempé i Gościnnego zatytułowanej „Mikołajek ma kłopoty”. Na kanwie tej lektury rozwinęła się ożywiona dyskusja między Gościem i młodymi czytelnikami.

        W czerwcu natomiast  w Filii Biblioteki w Stanisławiu Dolnym uruchomiona została po raz pierwszy, w ramach ogólnopolskiej akcji Święta Wolnych Książek,  półka bookcrossingowa. Znalazły tam miejsce lektury dawno przeczytane, które można bezpłatne zabierać do domu przez cały rok.

        W ramach1050. rocznicy chrztu Polski odbędą się po wakacjach zajęcia dla czytelników z kl. III poświęcone średniowiecznej historii naszego kraju.  

 

 


 

       W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, ogłoszonego w 2002 roku w 100. rocznicę powstania najpopularniejszej zabawki świata, uczniowie klas I a i I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym wzięli udział w konkursie plastycznym „Miś”.

             Na konkurs  wpłynęło 27 prac plastycznych, wykonanych różnorodną techniką : kolaż, pastel, kredka, farba plakatowa, wycinanka, wyklejanki włóczką, bibułą, nasionami, cekinami i koralikami.

            Jury w składzie :przewodnicząca : Dyrektor BP w Kalwarii Zebrzydowskiej Bogusława Moskała

oraz pracownik filii bibliotecznej w Stanisławiu Dolnym Jolanta Paluchowska- Pępek wyłoniło laureatów:

I miejsce Szymon Studnicki

II miejsce Filip Sarapata

III miejsce Oliwia Studnicka

oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla : Dawida Elżbieciaka i Nikodema Surmy.

Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe- pluszowe misie. Wszystkie dzieci dostały słodkie upominki, przecież  dzieci tak jak misie lubią słodycze.

 

 

3 czerwca 2015 w Filii Bibliotecznej w Stanisławiu Dolnym w ramach XIV Ogólnopolskiego Czytania, książkę „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego przeczytał Pan Mirosław Faber. Młodzież szkolna mogła również zapoznać się ze sprzętem strażackim.

***

 

 _________________________________________________________________________________

Konkurs na najaktywniejszego czytelnika rozstrzygnięty!

        Biblioteka Publiczna, filia w Stanisławiu Dolnym zorganizowała konkurs dla uczniów klas I-III  szkoły podstawowej, promujący książkę, bibliotekę oraz szeroko rozumiane czytelnictwo.

      W okresie od lutego do połowy czerwca uczniowie odwiedzali bibliotekę jednocześnie zapoznając się z zasadami korzystania oraz ofertą biblioteki. Oprócz odwiedzin indywidualnych, średnio dwa razy w miesiącu uczniowie klasy I wraz z Panią Danutą Głuc przychodzili wspólnie do biblioteki.

Po podliczeniu wszystkich kart czytelnika, wyłoniono laureatów konkursu SUPERCZYTELNIK

                I miejsce             Kacper Góra, kl. III

                                          Aleksandra Filek, kl. I

                II miejsce           Aleksandra Kruk, kl. I

                III miejsce           Kinga Warchał, kl. I

                                          Oliwia Kowalska, kl. I

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy na poprawę humoru słodycze

 

 


Galeria

Filia Stanisław Dolny
Spotkania z historią
Spotkania z historią 
Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Spotkania z historią
Spotkania z historią 
Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Spotkania z historią
Spotkania z historią 
Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Spotkania z historią
Spotkania z historią 
Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Spotkania z historią
Spotkania z historią 
Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Spotkania z historią
Spotkania z historią 

Godziny Otwarcia

 

Pn - Czw:       8.00 - 18.00

Pt - Sb:           8.00 - 15.00

Bibliotekarz Poleca

Książka na telefon

Zaproponuj Książkę